وظیفه و نقش پدر در تربیت فرزندان

کودک از هفت سالگی به بعد تغییرات قابل ملاحظه ای در جسم و روانش پدید می آید بدین معنا که از لحاظ جسمی مرتباً رشد کرده و کم کم قدرت لازم را برای رفع احتیاجاتش کسب می کند حرکات و رفتارش از پختگی خاصی بر خوردار می شود و … ج. دادن استقلال و آذادی به فرزندان :منظور از این آزادی ها سخت گیری نکردن ، تعلیم به موقع و متناسب با سن کودکان، کمک های لازم به کودک در رفع نیازهایش ، دادن ابتکار عمل و آزادی به او به خصو ص در اموری مثل غذا خوردن ، لباس پوشیدن ، بازی کردن ، شانه زدن مو ، مسواک کردن و … طبق روایتی فرزندان ما 7 سال آقا و سید، 7 سال مطیع و در 7 سال وزیر خواهند بود. موجودی که در دنیای دیگری، متفاوت از ۳ سال اول خودش زندگی می کند. ۱ – مرحله سیادت : این مرحله از تولد تا سن هفت سالگی می باشد ، از آنجا که طفل در هفت سال زندگی جسمش ناتوان و فکرش نارساست لذا پدر و مادر باید بسیاری از نیازهای او را بر آورده و به خواسته هایش جامعه عمل بپوشانند . از همه بدتر این است که نگاه فرزند شما نسبت به رفتار پدر یا مادر تغییر میکند.

با وجودی که کودک من و شما است، اما این موجود ویژگی هایی دارد که شباهت کمی به انسان بزرگ سال را می توان در او دید. از اینجا می توان دریافت که آموزش خانواده ها و آشنا ساختن آنها با روشهای صحیح تربیتی تا چه اندازه در تأمین سعادت فردی و اجتماعی جامعه مؤثر است. تنبیه چه تاثیری بر تربیت کودکان دارد؟ نه تنها می توانند در تربیت فرزندان شان بهتر عمل نمایند بلکه بر خود نیز مسلط تر شده و زندگی شادتری خواهند داشت. و با افكار و رفتارشان كودك را جهت می دهند ، و موجبات رشد و یا سقوط شخصیت فرزندان را فراهم می آورند. به این معنا که از ۳ سالگی تا ۷ سالگی، کودک از طریق بازی است که همه چیز را می آموزد و جهان و درون و بیرون خودش را کشف و درک می کند و بین ۵ تا ۷ سالگی است که با «خواندن» و «نوشتن» یا «سوادآموزی» آشنا می شود. و در پنج سالگی دست راست و چپش را به او یاد بده ، و سپس او را با قبله آشنا کن و به او بگو به سمت قبله سجده کند ، سپس تا شش سالگی او را رها کند بعد از آن نماز خواندن و رکوع و سجده را به او یاد بده و هنگامی که هفت ساله شد ، شستن دست و صورت و تمرین نماز ، و پس از آن آموزش نماز کامل و وضوی کامل و مراقبت بر ادای نماز را به وی بیاموزد در ادامه فرمودند وقتی پدر و مادر وضو و نماز را به فرزندشان آموختند خداوند آنان را می آمرزد .

1. تربیت فرزند وظیفه مشترک بین پدر و مادر است به این معنا که بر هریک از والدین واجب عینی است بخشی از امر تربیت فرزند را که متناسب جایگاهش در خانواده است ـ جایگاه پدری یا مادری ـ را بر عهده بگیرند و انجام وظیفه توسط یکی، تکلیف دیگری را ساقط نمیکند. جداسازی اتاق کودکان از والدین. پدرها و مادرها برای کسب آگاهی بیشتر میتوانند با خواندن کتابهای مربوط به تربیت کودکان و نوجوانان، دانش خود را در این زمینه افزایش دهند. این که هر کی با سلیقه و برداشت شخصی خود به تربیت فرزندان خود بپردازد و خود را از فراگیری مباحث تربیتی و راهنمایی صاحب نظران بی نیاز بداند ، خطایی بزرگ است. خلاصه آنکه به علت رشد ذهنی ، بالا رفتن قدرت حافظه ، ظهور استعداد ها ، گرایش به زندگی اجتماعی و کسب مقام و موقعیت در گرو رشد کامل جسمانی ، و شورو نشاط جوانی ، عشق وعلاقه شدید به درک مجهولات و بسیاری از صفات دیگر که کم کم در این مرحله عمر در کودک بروز و ظهور می کند ، فرصت خوبی بر ای ساختن شخصیت اخلاقی و انسانی و پرورش صفات حمیده در کودکان است والدین باید با فراهم آوردن مقدمات و امکانات نسبت به سازندگی فرزندان خود در این مرحله اطاعت و ادامه آن در دوره ( وزارت ) از هیچ کوششی دریغ نورزند.

والدین باید در گفتارها و رفتارهای خود همراه و هماهنگ باشند و این توافق و همراهی را نهتنها در کلام بلکه در عمل نشان دهند تا کودکان قوانین خانه و خانواده را بیشتر بپذیرند و آن را رعایت نمایند. در تمام دنیا – به خصوص در مملکت ما – تعلیم و تربیت رسمی کودکان از ۷ سالگی آغاز می شود ، کودکان مرحله اطاعت را در دبستان و مدرسه راهنمایی می گذرانند و از لحاظ آموزشی کودکان در دبستان با خواندن ، نوشتن و حساب کردن آشنا می شوند دوره دبستان را روانشناسان آخرین مرحله کودکی میدانند و از ۱۱ سالگی که دانش آموزان وارد مدرسه راهنمایی می شوند روانشناسان این دوره را آغاز نوجوانی به حساب می آورند . قدرت حافظه کودکان از نه سالگی به سرعت بالا می رود واین قدرت حافظه رد جهات سمعی ، بصری وحرکتی پدیدار می شود در عین حال قدرت ضبط ونگه داری در همه جهات یکسان نیست مثلاً کودکی ممکن است از طریق شنیدن وکودکی دیگر از طریق دیدن بهتر بیاموزد. این کار شما باعث میشود تا کودک اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. از این به بعد به دلیل چنین توانایی، به یکباره قلمروی دیگری را در مقابل خودش گشوده می بیند.

دیدگاهتان را بنویسید