تربیت فرزند در قرآن

روسو همچنین تلاش میکرد که میان آزادی فردی و جمعی، هماهنگی ایجاد کند، که این کار را در اثر معروف خود، قرارداد اجتماعی که در سال 1762 نوشته شده، انجام داد. او خصوصیات این دنیای خیالی را در كتابهایى چند از جمله هلوئیز جدید و قرارداد اجتماعی نگاشت كه از محركهای انقلاب كبیر فرانسه شدند و بیش از یك قرن، سرمشق اندیشه فلسفی و كارهای سیاسی بودند. روسو پس از آنكه زنی دون پایه و بیسواد را به همسری گرفت، صاحب پنج فرزند شد اما به پرورش و تربیت هیچ یك از این فرزندان نپرداخت و به محض آنكه متولد شدند، آنها را به پرورشگاه كودكان سِر راهی سپرد. سرانجام، روسو نتیجه میگیرد: تنها راه درمان این مصیبت آن است كه تمدن را كنار بگذاریم و به طبیعت بازگردیم، زیرا همه مردم در حالت طبیعی خود، خوب هستند. نتیجهای که ژان ژاک روسو میگیرد آن است که برای تغییر ندادن ماهیت ذهنیتهایی که نوجوان دربارهٔ اخلاق دارد، ایدئال آن است که شناخت او را به تجربیات حسی محدود کنیم.

روسو خواهان برافكندن نظام پلید و ایجاد دنیایى بهتر برای نسلی خوشبختتر بود. رعایت اخلاق مباشرتى در ایجاد زمینههاى تربیتى فرزند، کمتر از گزینش همسر نمیتواند باشد. سلام کردن به کودکان از سنن پیامبر اکرم (ص) و یکی از مصادیق تکریم فرزندان است که باعث به وجود آمدن شخصیت و ایجاد استقلال در آنان می شود. در این صورت است که مادر می تواند با مراجعه به اداره سرپرستی به عنوان امین موقت تعیین و حضانت طفل را برعهده داشته باشد. روسو تحت سرپرستی پدر، موفق به تحصیل نشد. ژان ژاك روسو فیلسوف و نویسنده بزرگ فرانسوی – سوئیسی در 28 ژوئن 1712م در ژنو پایتخت سوئیس به دنیا آمد و در روزهای آغازین زندگی، مادرش را از دست داد. راستی اگر هنوز دست به قلم نشدید کاغذی بردارید و آنچه از این مقاله را که برایتان مفید بوده است، به صورت تیتروار روی کاغذی نوشته و روی یخچال بچسبانید. یا حتی نکات مهم مقاله را به صورت تیتروار روی یخچال یا جایی در معرض دیدتان بچسبانید.

در تنبیه و سرزنش و حتی نصیحت کردن، نباید زیاده روی کرد که در این صورت، بر لجاجت طفل افزوده می شود و اثر سرزنش و نصیحت و تنبیه نیز از میان می رود. وی تا شانزده سالگی به همین منوال گذراند تا این كه به جهانگردی روی آورد. بهرهکشی اقتصادی: بهكارگيري غيرقانوني طفل و نوجوان و یا وادارکردن یا گماردن او به كار يا خدمتي که از لحاظ جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی با نظر به وضعیت طفل و نوجوان برای وی مضر یا خطرناک باشد. اجازه ندهید گفتگوها به سمت ابراز نیازهای شما یا او منحرف شود. این کتاب توسط نشر مهراج منتشر گردیده و در فروشگاه اینترنتی باهوک در اختیار شما علاقهمندان قرار داده شده است. خواندن کتاب امیل یا آموزش و پرورش می تواند برای همگان مفید باشد. فقط به او می آموزد که احساس بدی نسبت به خود داشته باشد و عزت نفس او پایین بیاید.

مثلا اگر بازم بالا پایین بپری از مهمونی میرویم، در حالیکه نمیتوانید مهمانی را ترک کنید. ژان ـ ژاک روسو که بعدها اندیشه او در زمینههای سیاسی، ادبی و تربیتی، تأثیر بزرگی بر معاصران گذاشت؛ در سیزده سالگی تصمیم گرفت، ژنو را ترک و تا انسی فرانسه پیاده سفر کند. مادر او، نه روز پس از تولدش درگذشت و زمانی که تنها ده سال سن داشت، پدرش برای گریز از زندانی شدن مجبور به ترک پسرش شد. زمانی که والدین مدام با هم درگیر بوده و در حال مشاجره هستند و روانشناس هم قادر به کمک به آنها نباشند، جدایی بهترین راه حل است. از رفتارهای نادرست او چشم پوشی نکنیم و با توجه به شرایط روحی و روانی، زمانی و مکانی، او را از کار نادرستش آگاه کنیم. آگاه باشید که بخشیدن مال به آنان که استحقاق ندارند، زیادهروی و اسراف است. همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با اشتباهات رایج والدین در تربیت کودکان و راه حل های آن ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید. شما میتوانید با خرید کتاب مربی کودک خود باشیم (تربیت از کودکی تا جوانی از دیدگاه ژان ژاک روسو)، نوشته ژان ژاک روسو و مطالعه آن، کودکان خود را در حل مشکلات احتمالی پیشرو یاری کنید؛ تا این مراحل را راحتتر پشت سر بگذارند و در مسیر رشد آنها شاهد نتایج سالمتری باشید.

دیدگاهتان را بنویسید