باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

دختر بیشتر نیازمند محبت پدر است و پسر محبت مادر را بیشتر نیاز دارد. با توجه به اینکه کنجکاوی کودک در این مرحله شدید و جهت دار است؛ لذا مراقبت هایی که والدین در رابطه با خود و در رابطه با فرزندان دارند، همانند دوره پیش از دبستان باید با شدت بیشتری صورت گیرد؛ ضمن این که میل شدید کودکان دبستانی به تقلید از بزرگترها باعث می شود که با سادگی مخصوص خودشان، رفتار آنها را قبول و کپی کنند، مثلاً، کودکان همراه با والدین شان ورزش می کنند، شطرنج بازی می کنند، کتاب می خوانند، نقاشی می کشند یا به موضوعات ادبی تمایل نشان می دهند و یا ناسزا یاد می گیرند. طبق ماده ۴۲ قانون حمایت خانواده، فرزند را نمی توان بدون رضایت ولی، قیم یا شخصی که مسئولیت حضانت و نگهداری به آنان واگذار شده است، از محل اقامت تعیین شده بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج از کشور فرستاد، مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت فرزند بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی حق، این امر را اجازه دهد.

بهترین روش گذراندن وقت با فرزند و تربیت او بازی کردن با اوست و چـه بهتر کـه والدین، مربی یا پرستار کودک از بازیهاي متناسب با هر سن کودک باخبر باشد. در این زمان فرزند شما با ارزشهای اجتماعی روبهرو میشود و باید بتواند تواناییهای لازم را برای خوب عمل کردن در جمع به دست بیاورد. بازی کردن با کودک 3 ساله، نسبت بـه کودکان کوچک تر لذتبخشتر و آسانتر اسـت. به تعبیر دیگر حق زن و فرزند تنها با تأمین هزینه زندگی و مسکن و تغذیه آنها حاصل نمیشود، مهمتر از آن تغذیه روح و جان آنها و به کار گرفتن اصول تعلیم و تربیت صحیح است. برای این که باغبانان در کار خود موفق شوند باید وظایف خود را به درستی انجام دهند و حقوق فرزند را به جای آورند. در نامهای کوتاه از امام رضا (ع) آمده است که دو بار به فرزند خود، امام جواد (ع) خطاب میکنند: «فِدَاکَ أَبُوکَ» (پدرت فدایت شود). احتمال دارد روشها و اصول تربیتی که در این سن برای فرزندتان مناسب است، بعد از گذشت یک یا دو سال دیگر مناسب نباشد. ما حتی معتقدیم که الگوهای تربیتی کودکان در جنبه ی اخلاق ، و در صبر و اخلاص و امانت و پاکی و برکناری از شبهات باید خدا گونه باشند، صاحب علم و آگاهی باشند و نظریه ای را عرضه و ارائه کنند که مدافع آن هستند ، در نظر داشته باشند که ذهن کودک به زمین آماده ای شبیه است که همه چیز را می پذیرد ، حتی اوهام و خرافات را.

رضایت خودتان را از کارهای خوب او نشان دهید تا او برای انجام کارهای خوب تشویق شود. هم چنین همواره بشارت مقدم بر انذار است (انعام، آیه ۱۴۷؛ فصلت، آیه ۴۳) و تا جایی که میتوان از انذار استفاده نمیشود. نمیشود یک اسباب بازی رابه کودک مان بدهیم و تا 10 سالگی با آن بازی کند! آموزش ­های لازم برای کودکان لازم است تا با شیوه­ای برنامهریزی شده پیش برود. چند بازی برای شـما مثال میزنیم کـه می توانید با خلاقیت خودتان بـه این بازیها تنوع بدهید. همین امر دست شـما را بسیار باز میگذارد تا منوی متنوعی از بازی هاي جالب داشته باشید کـه نیاز بـه اقدامات سخت یا اسباببازیهاي گران ندارد. این قانون را تنظیم کنید که هیچ تکنولوژی در آن زمان مجاز نباشد، تا بتوانید با هم صحبت و وقت بگذارید. همچنین نباید آنها را سر زنش وشرمسار کرد ونیز نباید حرکت آنها را به صورت دیگری حمل کرد ویا بهانه ساده ای یافت از قبیل این که : آیا فکر نمی کنید با این هوای سرد ، نباید لُخت شد؛ بلکه باید به کودکان دستور دادکه لباس خود را مرتب کنند وبه بازی دیگری بپردازند . با فراگیری و اجرا نمودن توصیههای اسلام در این زمینه تربیت و تعلیم کودک بهتر صورت میگیرد و سبب شکلگیری صحیح شخصیت کودک، کسب عزت نفس و اعتماد به نفس در زندگی، سربلندی در جامعه و رسیدن به کمال مطلوب میشود.

از آنجایی که هدف همه پیشوایان دینی(ع) تربیت انسان بوده به رفتار و گفتار آنان نیز در زمینه تربیت فرزندان نیز پرداخته شده است. اگرچه غریزه جنسی در کودک، ضعیف است، اما حریم باز و اتاق خواب بدون قانون والدین، زمینه بیداری زودهنگام این قوه حیوانی را در کودک نابالغ و نوجوان در آستانه بلوغ فراهم میسازد. وی را میکشد، چون زمینه کفر و گمراهی والدین خود را فراهم میآورد. یکی از مسائل مطرح شده در اسلام، مسئله وظایف والدین در تربیت فرزندان است که در نظر قرآن جایگاه ویژهای دارد. در روایتی پیامبر(ص) که به اصحاب خود فرمود: برادر خود را یاری کنید، چه مظلوم باشد چه ظالم، بلافاصله یکی از صحابه سؤال کرد: یا رسولالله، اگر او مظلوم باشد، یاریاش میکنم، اما بفرمایید چگونه میتوانم یک ظالم را یاری دهم؟ را جهت سرمشق گرفتن مردم از آنها، بیان مینماید و میفرماید: در این کتاب از ابراهیم یاد کن، او بسیار راستگو و پیامبر خدا بود. قرآن کریم روی سرمشق و اسوه بودن پیامبر اعظم (صلیاللهعلیهوآلهوسلّم) و دیگر انبیاء (علیهمالسّلام) تکیه میکند و به مسلمانان توصیه میکند از برنامه عملی آنها سرمشق بگیرند و آنها را الگوی خود قرار دهید. خداوند در آیه ۵۸ سوره نور، بهمنظور پیشگیری از بلوغ زودرس و بروز انحرافات جنسی بر آموزش حریمنگهداری و تقویت حس حیامندی در کودک تأکید دارد.ای کسانی که ایمان آوردهاید، باید کسانی که برده ملکی شمایند و کسانی از شما که به حد بلوغ نرسیدهاند (هنگام ورود به مسکن شخصی شما) سه بار (در سه وقت) اجازه بگیرند (و سرزده وارد نشوند)، قبل از نماز صبح و هنگام ظهر که لباسهای خود را وامینهید و پس از نماز عشا که (این اوقات) سه وقت خلوت شماست.

دیدگاهتان را بنویسید