باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

برای شناخت بیشتر کودک از نبازیهای سادۀ ساختنی استفاده کنید. بعضی از والدین برای فرزندان خود، تصمیمات زیادی را اتخاذ می­کنند. کودک تاکید دارند، اهمیت نقش والدین را نشان می دهد. ممکن است کودک نسبت به تنبیه زمانی که برای بازی خاصی در نظر گرفته اید هیچ واکنشی نشان ندهد و کاملا بی تفاوت رفتار کند. این حدیث نشان از آن است که مال به ارث گذاشتن برای فرزندان معلوم نیست به خیر و صلاح او باشد یا نباشد اما چیزی که قطعاً به خیر و صلاح او است و برای او باقی میماند چه در دنیا چه در آخرت همین تربیت صحیح است. انسانی که از انزوا و بی تفاوتی روبرتابد، گرایشی به اجتماع و مشارکت در آن پیدا نماید، آئین همکاری با دیگران و انسان دوستی را بیاموزد، انسانی که هنر زیستن و همزیستی مسالمت آمیز توام با تعاون را فرا گیرد، با فرهنگ و جلوه های عالی آن هرچه بیشتر مانوس گردد. یا معاشران به ظاهر خموش ولی در باطن چموش و غوغاگر ـ صدا و سیما ـ سینما و ویدئوکلوپها) ـ رشد همه جانبه استعدادهای مطلوب افراد به منظور تطبیق آنان با نیازها و ارزشهای جامعه امروز و حتی فردا ـ ایجاد فرصت برای بروز ابتکار و خلاقیت هر فرد تا انسانی با فرهنگ، انسانی هنرمند، انسانی اخلاقی و معنوی و انسانی برخوردار از انسانیت بارآید.

برای نمونه یکی از اهداف تربیت دینی این است که فرزندان ما اهل بیت و خاندان نبوت (ص) را الگو و مدل زندگی خود بدانند و پای در راه آنان بگذارند. از پيامبر اكرم صلیاللهعليهوآله نقل شده است كه فرمودند: خداوند متعال دوست دارد كه ميان فرزندان خود، حتى در بوسيدن آنان يكسان عمل كنيد. یکی از جلوههای مهم نظارت کمک رسانی به فرزندان، در فرایند دشوار دوستیابی و دوست گزینی است. یکی از نقش های مادر در تربیت فرزندان آموزش اصول و مهارتهای مختلف است. باید به این نکته توجه داشته باشیم که استعداد و تواناییها و شرایط رشد افراد مختلف متفاوت است. این 8 اشتباه، اشتباهاتی است که معمولاً والدین آن ها را مرتکب میشوند. بعد از محیط آموزشی فرزندان وارد محیط رفاقتی میشوند. 2. برای تثبیت ایمان در دل فرزندتان (بخصوص بعد از خردسالی) بینشهای او را درباره خدا صحیح و عمیق کنید. بنابر این اهمیت محیط آموزشی برای همه واضح است اما تاثیرگذاری محیط آموزشی به معلّم ختم نمیشود و بعد از ورود به محیط آموزشی به مرور محیط رفاقتی نیز شکل میگیرد و فرزند وارد محیط رفاقتی نیز میشود. فرزندان بعد از مدتی دیگر از خانواده تأثیر پذیری قبلی را نخواهند داشت؛ پس باید با ایجاد محیط های رفاقتی خوب به پرورش غیر مستقیم او بپردازیم.

هر روز صبح، ده دقیقه زودتر بیدار شوید و با کودک خود صبحانه بخورید، یا بعد از شام ظرفهای نشسته را رها کنید و با کودک خود مدتی قدم بزنید. به عنوان مثال مادر، فردی چادری است اما فرزند آن ها حجاب مناسبی ندارد و یا بالعکس، مادر حجاب مناسبی ندارد اما فرزند او فردی چادری است. پیش از تولد کودک فکر میکنیم روز تولد، پایان دوران سخت بارداری و موعد وصال است. در مورد انتخابها، کارها و فعالیت­های کودک خود به سه روش، فکر بکنید. سوم این که در برخی انتخاب­ها، سعی کنید به فرزند خود، اختیار کامل بدهید: مثلاً در انتخاب ورزش، موسیقی و فعالیت­های مدرسه. در این مقاله از مشاوره باما به 9 نکته اساسی که والدین در تربیت کودک و فرزندان خود باید مورد توجه قرار دهند می پردازیم. تصمیم گرفتن به جای فرزندان، این پیام را القاء می­کند که آنها توان تصمیم­گیری ندارند. ضربه زدن به بچه ها، به جای آموزش مسئولیت پذیری و خویشتن داری، اغلب باعث افزایش پرخاشگری و عصبانیت در آن ها می شود. به جای این کار، بایستی بر نوجوانان خود اعتماد بکنیم تا آنها در زمینه تربیت و رفتار درست یا نادرست با شما همکاری بکنند. علاوه بر ادب او اعتماد به نفس و خجولی و یا بقیه مهارت هایی که در اجتماعی بودن و موفقت او تاثیر گذار هستند را نیز باید در نظر داشته باشید و آن را بهبود ببخشید.

این 3 محیط هایی هستند که بیشترین و مستقیم ترین تاثیرات را در تربیت فرزند دارند. این یعنی اولین تاثیرگذاران و مربیان کودک و فرزندان، پدر و مادر آنها هستند. فرزندان ما هر گونه که باشند خوش رفتار یا بدرفتار، راستگو یا دروغگو، حسود یا خیرخواه همه این صفات را از پدر و مادر خود کسب کرده اند. محبت اساس موفقیت خانواده و از مؤثرترین روش های تربیتی است که در فرهنگ اسلامی به آن توجه خاصی شده. این گِل با دستان سفالگر است که ساخته میشود. کودکان به ریز حرکات و رفتار های شما توجه میکنند و چون شما را برتر از خودشان میدانند سعی میکنند که همانند شما باشند. از قشقرقهایی که به راه میافتد و سبب اوقات تلخی، رفتار بد و شورش میشود سریعا ناامید و دلخور نشوید و بدانید که آنها گذرا هستند. این کار، بچه­ها را تشویق می­کند تا رفتار مسئولانه­ای داشته و ضمن ادامه آن، تصمیمات بهتری هم اتخاذ بکنند؛ به آنها اعتماد به نفس نیز می­دهد.

دیدگاهتان را بنویسید